McDonald jest jedną z najpopularniejszych sieci fast foodów na świecie, drugim co do wielkości prywatnym pracodawcą i największą siecią restauracji pod względem dochodów. Dwie trzecie przychodów firmy pochodzi z franczyzy poza USA. McDonald to około 36 900 sklepów w ponad 100 krajach. Pracuje w nich codziennie ponad 60 000 osób. Chociaż wydaje się, że ta restauracja jest wszędzie obecna, istnieje blisko 100 krajów, gdzie jej nie spotkamy.

Kraje, gdzie nie ma McDonalda - mapa

McDonald w Afryce

Chociaż Afryka jest jednym z najbardziej zaludnionych kontynentów, McDonald jest obecny tylko w 3 z 54 krajów: w Maroku, Egipcie i RPA. Łącznie te trzy kraje mają około 387 punktów sprzedaży. Przykładowo w samym Meksyku jest ich 393, czyli podobna ilość co Afryce. Od kilkunastu lata trwają rozmowy o otwarciu placówek w takich krajach jak Ghana, Zimbabwe i Kenia, ale plany zostały odłożone na później. Na razie mieszkańcy Afryki, którzy chcą zjeść hamburgera lub frytki z McDonalda, muszą podróżować albo na północ, albo na południe kontynentu.

Kraje, które zamknęły restauracje McDonald

Islandia jest jednym z kilku krajów w Europie, gdzie już nie znajdziemy lokali amerykańskiej sieciówki. Zamknięto tam wszystkie restauracje po kryzysie gospodarczym i upadku islandzkiej waluty w 2009 r. Kryzys gospodarczy w tym kraju doprowadził wówczas do wysokich kosztów importu produktów spożywczych wymaganych przez McDonald. Macedonia miała sześć placówek, które działały przez około sześć lat, zanim zostały zamknięte z powodu sporu między europejską siedzibą główną McDonald a firmą, która prowadziła franczyzę w Macedonii. W Boliwii restauracje McDonald, które działały w tym kraju przez 14 lat, zostały zamknięte z powodu niestabilności politycznej, która uniemożliwiła firmie osiągnięcie zysku. Amerykański fast food był także obecny m.in. w Macedonii, Czarnogórze, San Marino czy na Bermudach.